Dienas ziņa nr.3
Dziesma ietekmē apkārtējo telpu, cilvēkus, kas atrodas telpā un pašu izpildītāju. Tādējādi dziesmu mēs varam uzskatīt par sakrālu instrumentu ar kura palīdzību mēs varam tieši ietekmēt procesus savā dzīvē un dzīves telpā. Ja mēs izprotam teksta būtību, tad mēs varam šos procesus virzīt.
5 ieteikumi kā vērtīgi nosvinēt Ziemassvētkus!
Ieteikumi kā vērtīgi nosvinēt Ziemassvētkus, lai uzlabotos Tava dzīves kvalitāte!
- Izrotā māju, istabu, savu dzīves telpu ar latviskiem rotājumiem.Izveido puzuri, saulīti u.c. materiālus, tādejādi enerģētiski attīrot un uzlādējot telpu ar svaigu enerģiju. Skaties, kā pagatavot puzuru, skaties šeit": https://www.youtube.com/watch?v=yHLFq5aqSz0
- Svētkos velc tautastērpu vai apģērbu un rotas ar baltu zīmēm. 👗
- Ziemassvētku laikā sastādi plānu nākamajam gadam. 📝Ziemassvētki ir īstais laiks plānu rakstīšanai, jo dabā valda sakrālais laiks. Ziema izsenis ir bijusi garīga rakstura darbu spēka laiks!
- Apmeklē pasākumu, kurā var piedzīvot latviskās tradīcijas kā, piemēram, dziedāt tautasdziesmas, iet rotaļās, vilkt bluķi un godināt citas latviešu svētku tradīcijas.
- Apmeklē kādu no Latvijas spēka vietām.🌌Spēka vietās var smelties īpašu spēku no senatnes, jo īpaši gadskārtu svētku laikā. https://ej.uz/speka-vietas
Lai lustīgi, gaiši un vērtīgi Tev šie svētki!
Nedēļas ziņa nr.2
Vai tu zināji?
Latviskajā pasaules redzējumā cilvēks sastāv no 3 daļām- dvēsele, augums un velis. Mūsu senči neattiecināja uz cilvēku, piemēram, jēdzienu "gars". Veļu laikā cilvēkus apciemo senču veļi, tātad- mūsējie.
Nedēļas ziņa nr.1
Vai tu zināji?
Mūsu senču raksts un zīmes nav vienkārši ornaments. Tās izmantojamas gan teksta pierakstiem, gan laika/notikumu hroniku glabāšanai, gan cilvēka dzīves procesu tiešai un netiešai ietekmēšanai. Zīmes un to kopības saistītas ar sakrāla rakstura procesiem, kurus saprotot un pārvaldot varam uzlabot mūsu dzīves kvalitāti.
Mārtiņi/veļu laiks
Mārtiņi, Saules gadskārtā sācies gada noslēdzošais laiks kuram sekos Ziemassvētki – gada noslēgums un jauna gada sākums. Mārtiņos beidzas rudens un sākas ziema.
Gan Pasaules enerģētikā, gan dabā varam vērot aktīvus Mārtiņa procesus: Mār-tiņ-š jeb Māra-tin, tātad Pasaules māriskie procesi (ie)tinas atpakaļ uz centru no kura kādreiz cēlušies, tiecas uz sākotni, no kuras izplauks nākamā cikla notikumi, sāksies jauns gada cikls. Tāpat kā kļavas lapa, kas vasarā bija koša un kupla, rudenī tiecina savas galotnes uz lapas centru, kā ietinas Māras kamolā, lai vasarā čakli savākto Saules enerģiju ieliktu centrā, no kura radīt un barot nākotni.
Mārtiņa laiks ir izteikts veļu laiks. Bieži sastopamies ar viedokli, ka veļu laiks sākas Rudenājos un beidzas Mārtiņos, taču sakrālā ģeometrija saka ko citu – veļu laiks tiešām sākas Rudenājos, bet turpinās līdz pat Lieldienām. Par to liecina arī mūsu tautas tradīcijas, kur sastopam veļu laikam atbilstošās darbības visā šai laikā. Mārtiņi ir aktīvā veļu laika kulminācija, tieši šobrīd ar veļiem saistītās darbības būtu veicamas visaktīvāk. Mielosim mūsu senču veļus, un saņemsim palīdzību no viņiem!
Praktiskais latviskums
Mūsdienās bieži raugāmies uz latviskumu kā uz ko svētu un neaizskaramu. Tas taču ir mūsu senču dižais mantojums, ko vislabāk skaisti nolikt goda vietā un ik pa brīdim tikai noslaucīt putekļus, lai labi izskatās! Jā, protams, mūsu senču garīgais mantojums ir dižs, taču tā nozīme nav izdaiļot mūsu “sasniegumu plauku”. Latviskā dzīvesziņa ir bagāta gudri veidota sistēma ar mērķi palīdzēt mūsu tautai un katram no mums labi dzīvot.
Mūsu tautas dziesmas, dejas, teikas, pasakas, zīmes – tie ir garīgi instrumenti, ko mūsu sentēvi atstājuši mums lietošanai, atliek tikai tos izmantot. Protams, katrs instruments paģēr māku ar to rīkoties, kas sākas ar sapratni, kam tas vispār domāts un ko tieši var panākt to lietojot. Tieši šādi APCIRKNĪ skatīsimies uz latviskumu, saskatīsim to kā sistēmu, mācīsimies to lietot un uzlabosim mūsu dzīves, paši. Ko mēs varam panākt, izmantojot šos latviskos instrumentus? Jebko, kam vien pietiek dūšas un prasmju. No ikdienišķām lietām, kā nodrošināt brīvu vietu pārpildītā autostāvvietā vai pavilkt laiku garāku, ja jāpaspēj izdarīt vairāk kā parasti, līdz nozīmīgākajiem dzīves aspektiem kā ģimenes un dzimtas stiprināšana, vai laimīgas vides radīšana sev apkārt. Atliek tikai ķerties klāt! Pievienojies APCIRKŅA pulkam un- aiziet…
Latviskās dzīvesziņas avoti
Izglītojošu saturu pat latvisko dzīvesziņu vari meklēt: Dzīvotprieks mājas lapā vai facebook Latviskās dzīvesziņas PaSaule.
Tautasdziesmu avoti interneta vidē:
Dainu skapis (spied uz)
Latviešu folkloras krātuve
Citi digitāli pieejamie avoti:
https://dievturi.blogspot.com/
https://www.aprika.lv/gadskartas/
Grāmatas:
Meklē grāmatas digitāli šeit: https://gramatas.lndb.lv/
Valdis Celms - Latvju raksts un zīmes
Osvalds Līdeks - Latviešu svinamās dienas
Marģers Grīns un Māra Grīna -Latviešu gads, gadskārta un godi
Aīda Rancāne - Maskas un maskošanās Latvijā
Un citas vērtīgas grāmatas, pasākumi, notikumi un vietnes, kuras papildinās šo sarakstu ar laiku!